VAHTI 1/2007 Osallistumisesta vaikuttamiseen- Valtionhallinnon haasteet kansainvälisessä tietoturvatyössä
Esipuhe
Valtiovarainministeriö (VM) vastaa valtion tietoturvallisuuden ohjauksesta ja kehittämisestä. Ministeriö on asettanut Valtionhallinnon tietoturvallisuudenjohtoryhmän (VAHTI) hallinnon tietoturvallisuuden yhteistyön, ohjauksen ja kehittämisen elimeksi. VAHTIssa ovat edustettuina eri hallinnonalatja -tasot.
VAHTIn tavoitteena on tietoturvallisuutta kehittämällä parantaa valtionhallinnon toimintojen luotettavuutta ja jatkuvuutta sekä edistää tietoturvallisuuden saattamista kiinteäksi osaksi valtionhallinnon kaikkea toimintaa. VAHTI käsittelee valtionhallinnon tietoturvallisuutta koskevat määräykset, ohjeet, suositukset ja tavoitteet sekä muut tietoturvallisuuden linjaukset ja toimenpiteet. Valtionhallinnon lisäksi VAHTIn toiminnan tuloksia hyödynnetään laajasti myös kunnallishallinnossa, yksityisellä sektorilla, kansalaistoiminnassaja kansainvälisessä yhteistyössä. VAHTI on tunnettu muun muassa tietoturvajulkaisuista ja –ohjeista sekä tietoturvahankkeistaan (www.vm.fi/vahti).
Valtion tietoturvallisuuden kehitysohjelma onjulkaistu VAHTI-julkaisusarjassa nimellä Valtionhallinnon tietoturvallisuuden kehitysohjelma 2004–2006, VAHTI 1/2004. Kehitysohjelmassa on kehitetty tietoturvallisuutta laajasti osana kaikkea toimintaa. Kehitysohjelmaan on sisältynyt kaikkiaan 29 laajaa kehittämiskohdetta. Kehitysohjelmaan ovat osallistuneet laajasti kaikki hallinnonalatja lisäksi osassa hankkeita on mukana kuntienja elinkeinoelämän edustajia sekä ulkopuolisia asiantuntijoita. Hankkeissa on ollut mukana valtionhallintotasolla nimettyinä yli 300 osallistujaa. Virallisesti asetetut hankkeet löytyvät valtioneuvoston hankerekisteristä (http://www.hare.vn.fi/) VAHTIn (VM166:00/2003) alahankkeina. Seuraavassa kuvassa on esitettyinä kehitysohjelman osa-alueet.